دسته‌بندی نشده

چه زمانی باید مودم وای فای را عوض کنیم؟ 6 نشانه خرابی مودم وای فای

دستگاه مودم وسیله ای است که با تبدیل سیگنال های دیجیتال به آنالوگ و بالعکس امکان اتصال کاربران به اینترنت را فراهم میکند.

هر وسیله برقی بعد از مدتی مستهلک و دچار مشکل میشود. دستگاه مودم جزء همین وسایل به حساب می آید. به همین دلیل اگر مودم دچار مشکل میشود باید نسبت به بررسی و رفع آن اقدام نمود در غیر این صورت مجبور خواهید شد یک مودم جدید تهیه نمایید.

بعضی از ایراداتی که بیانگر کاهش کارکرد و آسیب در دستگاه میباشد ، مانند : 1-داغ کردن دستگاه مودم 2-پایین آمدن سرعت اینترنت 3-ضعیف شدن آنتن دهی و… که بی توجهی نسب به این نشانه ها موجب کاهش عمر مودم می‌شود.

دلایل تعویض دستگاه مودم

طول عمر مودم های جدید بسته به طریقه ی استفاده از دستگاه مودم و دقت به کارکرد درست آن بین چهار تا هفت سال متغییر است. بعضی از کمپانی های سازنده ی دستگاه مودم توصیه میکنند که هر سه سال آن را عوض کنید ؛

ازاین رو برای استفاده ی طولانی تر از دستگاه مودم در صورت بروز هرگونه مشکل به مراکز معتبر مربوطه مراجعه کنید. در ادامه به بررسی مهم‌ترین مشکلات دستگاه های مودم خواهیم پرداخت.

1.داغ کردن دستگاه مودم

مودم های گوناگون به نحوی ساخته شده اند که بتوانند تمام شبانه روز روشن باشند اما اغلب آنها بامشکل داغ شدن رو به رو میشوند که در طولانی مدت موجب بروز نقص جدی میشود. در اغلب موارد کسانی که از این دستگاه استفاده میکنند آن را چک نمیکنند تا جایی که دمای مودم به حدی بالا میرود که دستگاه از کار می افتد . بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکل در فواصل زمانی مشخص کارکرد دستگاه مودم را چک کنید. در صورتی که متوجه حرارت بالای دستگاه شدید دوشاخه ی آن را از پریز درآورید و به مراکز مربوطه مراجعه کنید.

2-ضعیف شدن سرعت اینترنت

مشکل دیگری که در دستگاه های مودم مشاهده میشود ضعیف شدن سرعت اینترنت میباشد که برای بررسی این ایراد اعمال زیر را انجام دهید:

  • برای اطمینان از اینکه مشکل از دستگاه مودم است یا نه ، با گوشی و دستگاه های دیگر به مودم وصل شوید.
  • از اتصال سراسری اینترنت اطمینان حاصل کنید.ممکن است قطعی اینترنت سراسری و از جانب کمپانی سرویس دهی اینترنت باشد.
  • دستگاه مودم را چک کنید .
  • رفع مشکل اتصال اینترنت مودم به مهارت نیاز دارد؛از این رو اگر مهارت کافی برای بررسی این ایراد را نداریدبا یک فردکاردان صحبت کنید و ازاو کمک بخواهید.

3-آنتن دهی ضعیف

گاهی به مودم متصل هستید اما سرعت اینترنت بسیار کم میباشد که دلیل آن می‌تواند وجود مانع هایی بین مودم و گوشی یا لپ تاب شما باشد.همچنین فاصله بیش از اندازه سرعت اینترنت راکاهش میدهد.به هر حال اگر به دلیل هر کدام از علت های گفته شده از سیستم های تقویت کننده برای مودم خود استفاده میکنیدوباز آنتن دهی ضعیف است،مشکل از جانب دستگاه مودم شماست.

4-روشن نشدن دستگاه مودم

روشن نشدن مودم میتواند دلایل مختلفی چون : اتصال اشتباه به منبع برق یا خطوط اینترنت ، ایرادات سخت افزاری در دستگاه مودم و غیره داشته باشد.بنابراین در قدم اول اتصالات دستگاه مودم را چک کنید ، اگر اشتباهی رخ نداده بود برای برطرف نمودن مشکل با واحد پشتیبانی دستگاه و یا اپراتور ارائه دهنده اینترنت تماس بگیرید.

5-عدم حمایت دستگاه مودم از قابلیت های جدید

علت اصلی عدم پشتیبانی دستگاه مودم ازقابلیت های جدیددر اکثرموارد به محدود بودن بخش پردازشگر دستگاه مرتبط میشود.به این معنی که با آمدن امکانات پشرفته تر در نرم افزار های جدید به سخت افزار های پیشرفته تر با امکانات جدیدنیازاست و ممکن است دستگاه های قدیمی فاقد این امکانات باشند.

دلیل دیگر عدم پشتیبانی دستگاه مودم از قابلیت های جدید،میتواند تغییروتحولات در استانداردها و تجهیزات ارتباطی باشد.برای نمونه، امکان دارد دستورالعمل های جدید امنیتی یا سطح بالای استانداردهای سرعت انتقال دیتا به تغییروتحول در پردازشگر مودم نیازداشته باشدکه دستگاه های قدیمی پاسخگوی این تغییرات نیستند.بنابراین نیازاست هرچندسال دستگاه مودم عوض شود.

6-ناسازگاری دستگاه مودم با رساننده خدمات اینترنتی (ISP)

ناسازگاری دستگاه مودم با رساننده خدمات اینترنتی یکی از دلایل عوض کردن مودم میباشد و دلایل مختلفی دارد که در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

دستورالعمل های متفاوت رساننده خدمات اینترنتی

دستگاه های مودم‌ از دستورالعمل های مختلفی استفاده می‌کنند تا برای سیستم های گوناگون ارتباطات شبکه‌ای را فراهم کنند، مثل:وی دی اس ال ، ای دی اس ال و غیره.ازاین رو،دستگاه مودم باید با دستورالعمل های بکار برده شده به وسیله ی کمپانی رساننده ی خدمات اینترنتی سازگار باشد.

نوع اتصال

برخی از کمپانی های رساننده ی اینترنت،شیوه های اتصال متفاوتی را بکار میبرند،همچون خطوط تلفن،تار نوری،کابل کواکسیال و غیره.ازاین رو دستگاه مودم باید باشیوه ی اتصال بکار برده شده توسط شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی سازگار و هم سو باشد.

توانایی انتقال سیگنال

توانایی انتقال امواج(سیگنال)یکی از عامل های بسیار موثر در سازش دستگاه مودم با آی اس پی میباشدکه به دلیل شرایط فیزیکی و مسافت بین سیستم و مودم توان آنتن دهی کاهش می یابد و امکان دارد نزد آی اس پی پذیرفته نشود.بنابراین دستگاه مودم باید قدرت انتقال امواج بالاتری داشته باشد.

گاهی اوقات با ایجاد تغییر در تنظیمات دستگاه،میتوان این مشکل را برطرف نمود.در غیراین صورت بهتراست با اپراتور سرویس دهی اینترنتی صحبت کنید و راهکار مناسب را دریافت کنید.همینطور ممکن است نیاز باشددستگاه مودم خود را تعویض نمایید.

دلایل اهمیت به روزرسانی دستگاه مودم

اهمیت به روزرسانی دستگاه مودم دلایل مختلفی دارد،ازجمله میتوان به ارتقا کیفیت و سرعت اتصال اینترنتی،ایجاد قابلیت های جدید نظیرپشتیبانی از فناوری و استانداردهای به روز،که در نتیجه موجب ارتقا سطح امنیت وکارایی شبکه میشود.نظر به اینکه فناوری های جدیدتری درحال پیشرفت هستند،بروزرسانی مودم موجب میشود کاربران اینترنت بااین تغییرات آشنا شده و کیفیت وسرعت بالای اینترنت را تجربه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا